Õppematerjalid

Base – alternatiiv Microsoft Access’ile

Base on andmebaasidega töötamiseks mõeldud tarkvara, mille kasutamine on tehtud võimalikult lihtsaks. Seda isegi siis, kui Sa ei ole varem Base’iga töötanud või alles õpid tundma tööd andmebaasidega. Järgnevalt vaatame aga üle Base’i esimest korda käivitamise ja loome ühe lihtsa kuid igati vajaliku tabeli – trennipäeviku.

Base’i käivitamiseks kliki LibreOffice’i ikoonil töölaual (või ava Base otse). Avanenud aknast vali Andmebaas.

Esmalt kuvatakse Sulle Andmebaasinõustaja, mille abil on võimalik valida kolme võimaluse vahel: Luua või avada andmebaasifail ning ühenduse loomine olemasoleva andmebaasiga. Meie huviks on valik “Luua uus andmebaasifail”.

Nõustaja järgmine samm pakub andmebaasi automaatset registreerimist, mis on meile sobiv. Samuti soovime avada andmebaasi redigeerimiseks ja võime vajutada nupul Lõpeta.

Nüüd küsib LibreOffice andmebaasi faili nime ja kohta, kuhu see salvestada. Tee endale sobivad valikud ning järgnevalt avatakse Sulle andmebaasi keskkond Base’is.

See koosneb kolmest vaatest:

  • Andmebaas: siin on näha erinevad komponendid, mida saad oma andmebaasile lisada
  • Ülesanded: vaatesse kuvatakse erinevad ülesanded, mida iga komponendi puhul ette saab võtta
  • Tabelid: põhiline tööala, kus on näha iga andmebaasi komponendi sisu

Olles siiani jõudnud, on meil võimalus luua esimene andmebaasi tabel. Seda on mugav teha nõustaja abil, mis on kuvatud ülesannetes: Kasuta tabeli loomiseks nõustajat…

Esimese sammuna tuleb valida tabeli väljad, mille alla hakkad oma andmeid salvestama. Et Sinu elu natukene lihtsamaks muuta, pakutakse näidistabeleid nii Äri- kui ka Isiklikust kategooriast. Et näide kenasti lõpuni mängida, valima Isikliku kategooria alt Treeningulogi ning lisame sobivad ja vajalikud väljad oma tabelisse (vastavalt enda soovile).

Nõustaja järgmine samm annab võimaluse täpsustada tabeliväljade nimesid ning vajadusel nende omadusi muuta. Näiteks väljad Tegevused ja PoletatudKaloreid on erinevad, sest üks neist sisaldab teksti ning teine numbreid. Ehkki neid on vastavalt oma maitsele võimalik muuta, jätame esialgu kõik väljad nii nagu nad on.

Kolmandaks soovib nõustaja sinu tabeli primaarvõtme seadistamist. Antud hetkel meil ühtegi seadet muuta ei ole vaja ning võime jätkata Tabeli loomisega nõustaja viimases sammus. Kirjuta oma treeningulogile pealkiri ning soovides kohe tabelisse andmeid lisada, vajuta nuppu Lõpeta.

Sinu trennipäevik on nüüd loodud ja Sul on nüüd võimalus igapäevaselt oma treeningu andmeid tabelisse lisada. Olles lisanud uue tabelikirje, ära unusta ka seda salvestamast.