LibreOffice’i Brasiilia kogukond kasvab stabiilselt ja laieneb Ladina Ameerikas

2013. aasta oli LibreOffice’i Brasiilia kogukonna jaoks üks parimaid aastaid – ning läheb veel paremaks.

Brazilian LibreOffice Community: Boosting To Cruise Speed And Reaching Latin America

Brasiilia kogukond suutis 2013. aastal ennast ületada pea igas tegevuses nii LibreOffice’i kui ka Dokumendi Sihtasutuse juures. Osaleti kümnel kogunemisel, allkirjastati olulisi kokkuleppeid ning esimene LibreOffice’i arendaja sai ametliku sertifikatsiooni. Samuti oli aeg hakata vaatama nende Ladina Ameerika naabreid.

Sündmused

Brasiilia LibreOffice’i kogukond osales kümnel LibreOffice’i tegevusi sponsoreerival üritusel. Näiteks toimus FLISOL 2013, mille eesmärgiks on uute arendajate leidmine LibreOffice’i arendustöödesse. FSLDC 2013, mis toimus Duque de Caxias linnas, tutvustas LibreOffice’it laiemale kasutajate ja arendajate hulgale. Brasiilia LibreOffiec’i kogkond korraldas Rio de Janeiro’s Dokumendi Vabaduse Päeva 2013, mida sponsoreeris SINDPD-RJ.

FSLDC Duque de Caxias flisol4 dfd

SINDPD-JR loengute sarjas anti ülevaade iga LibreOffice’i 2013. aastal välja antud peaväljaande kohta, kus sellega said tutvuda IT profid ja FOSS’i toetajad. Samuti korraldas Santa Catarina LibreOffice’i kogukond teist korda toimunud LibreOffice’i Kohtumise, mille jooksul korraldatati LibreOffice’iga töötamisest huvitatud tudengitele ka programmeerimispäev. Samuti toimusid Klaibson Ribeiro eestvedamiel LibreOffice’i loengud SOLISC’is.

Juulis 2013 toimus Brasiilia kogukonna kõige olulisem üritus FISL 14, kus esinesid loengutega LibreOffice’i migratsioonidest, kogukonna tegevustest tarkvara arendusest Dokumendi Sihtasutuse juhtkonna liikmed Italo Vignoli, Bjoern Michaelsen ja Olivier Hallot. Samal üritusel sõlmisid omavahel partnerluslepingu Dokumendi Sihtasutus ja Rio Grande do Sul, võtmaks antud riigi avalikes asutustes kasutusele Avatud Dokumendi formaadi koos LibreOffice’iga (kokku umbes 2000 arvutit).

fisl fsldc2

Augustis toimus Brasiilias CONSEGI nimeline üritus, kuhu kogunevad FOSS’iga seotud küsimuste lahendamiseks föderaalsed avalikud asutused, ja kuhu oli peaesinejaks palutud Dokumendi Sihtasutuse juhatuse esimees Florian Effenberger. Antud üritusel oli esindatud Brasiilia kogukonna enamus, koos läbiti loengud, töötubasid ja ümarlaudu, arutades LibreOffice’i ja FOSS’iga seotud küsimusi. Antud üritusel tunnustati panustatud töö eest vaba lähtekoodiga tarkvarakogukondadesse ka Dokumendi Sihtasutuse esindajaid Florian Effenberg’i ja Eliane Domingos’t “Demoiselle” auhinnaga.

consegi

Oktoobris toimus kolme riigi, Brasiilia, Argentiina ja Paraguai piirilinnas Foz do Iguaçu LibreOffice’i esitlus ja peeti LibreOffice’i kolmandat sünnipäeva Latinoware’i nimelisel üritusel, mida aitas korraldada Itaipu hüdroelektrijaama opereeriv Itaipu Binacional. Antud üritus koondab mitmete rahvuste riiklikke huve, tutvustamaks FOSS’i oma elanikele ja keeleprojekti LibreOffice’i guaraani, Paraguai ametlikku keelde tõlkimiseks.

latinoware2

Lõpetuseks osales Brasiilia LibreOffic’i kogukond CISL-2013’l, mille näol on tegemist Argentiina vaba lähtekoodiga tarkvaraga kongressiga Buenos Aireses. Antud üritusel anti LibreOffice’ist kolmel esitlusel ülevaade saavutustest, migreerumistest, arendusest ja kogukondlikust tegevusest, püüdes läbi selle aktiveerida Argentiina LibreOffice’i kogukonda.

CISL2013

Arendus

2013. aastal toimunud ürituste üheks eesmärgiks oli LibreOffice’ile uute arendajate kaasamine. Alates esimesestest kompileerimistest kuni lõplike paranduspakettideni, kasvas arendajate kogukond nii kvantitatiivselt kui ka kvaliteedilt. Nii oli Brasiilia kogukonnal võimalik saata kaks oma arendajat ka Freiburgi Hackfest’ile Saksamaal, kus Marcos Souza’le omistati ka ametlik LibreOffice’i Arendaja Šertifikaat.

f4

Kogukond
2013. aastal toimus mitmeid olulisi sündmusi ka Brasiilia kogukonnas. Dokumenteerimis-meeskond, Raul Pacheco ja Vera Cavalcante juhtimisel, lõpetasid edukalt Writer’i ja Calc’i kasutajajuhendi tõlkimise. Tegemist on olulise edasiminekuga teadmiste edasiandmisel lõppkasutajatele ja mitte ainult Brasiilia portugali keele kasutajatele, vaid kõikide portugali keelt kasutavatale kogukondadele.

LibreOffice’i Ajakiri, mida koostab ja annab e-ajakirjana PDF-i kujul välja Brasiilia kogukond Eliane Domingos’e ja Vera Cavalcante juhtimisel, ilmus 2013. aastal 6 korda rohkem kui 70-el A5 leheküljel, mis sisaldasid üldiseid ülevaateid vaba tarkvarast, LibreOffice’i õpetusi ning juhtumianalüüse LibreOffice’i tarkvara migreerimise ja kasutuselevõtu kohta. Ajakirja materjali kirjutab kogukond ise ning kannab ka vajalikud kulutused, ilma reklaami või muu müügituluta. Keskmiselt laetakse ajakirja numbreid alla 20 000 korda ning Twitteris jälgib ajakirja tegevusi ligi 450 inimest.

lom

latinoware

Järgides ka sotsiaalmeedia üldiseid trende, on ka Brasiilia kogukond ümber LibreOffice’i esindatud nii Facebook’is, Twitter’is kui ka Google+’is. Vastavalt eelpool toodud järjekorrale jälgib Facebook’is kogukonna tegevusi 1900 (eraldi grupis on veel 1400), Twitteri 1800 ja Google+’is ligikaudu 1330 inimest.

2013. aasta lõpus valiti ka uus LibreOffice’i projekti taga seisva Dokumendi Sihtasutuse juhtkond, kuhu valiti ka Brasiilia kogukonnast pärit Eliane Domingos. Tervele Brasiilia kogukonnale tähendab see aga kindlasti veelgi teguderohkemat aastat!