LibreOffice 6.0 on valmis

LibreOffice 6.0Berliin, 31.jaanuar 2018 – Dokumendi Sihtasutus teatab LibreOffice 6.0 valmimisest, mis on põhjalikult uuendatud vaba kontoritarkvara komplekt. Ühtlasi tähistab see 7.aastapäeva kui kõige esimene LibreOffice’i versioon kättesaadavaks sai. Tänaseks on LibreOffice muutunud palju võimsamaks, lihtsamaks, turvalisemaks ning pakub head ühilduvust Microsoft Office’i dokumentidega.

LibreOffice 6.0 on saadaval MS Windows’i, macOS’i, GNU/Linux’i ja pilve jaoks. Uus põhiversioon lisab suure hulga uusi funktsioone põhimootorile ja ka üksikutele osadele (Writer, Calc ja Impress/Draw) eesmärgiga pakkuda kasutajatele parimat isikliku tootlikkuse võtmes.

Kokkuvõtva video LibreOffice 6.0 uutest võimalustest leiab YouTube’ist aadressil https://www.youtube.com/watch?v=YHBve8v13VY

Energia

Hübriidriba (notebookbar), kuigi katseline funktsioon siis pakub kahte varianti: rühmitatud (Writer, Calc, Impress) ja kaartidega kompaktne (Writer). Erimärkide dialoog on uuendatud kujundusega ja lisatud on hiljuti valitud ning lemmikmärkide valikud lisaks otsinguväljale. Muutmise dialoog on samuti uuendatud kujundusega ning moodne ja lihtsalt kasutatav.

Writer’is on lisatud rippmenüü Vorm, muutes lihtsamaks ühe võimsama ja sageli vähetuntud LibreOffice’i omaduse: võimekuse disainida vorme ja luua standardiga ühilduvaid täidetavate vormidega PDF-faile.
Otsimise tööriistariba on laiendatud rippmenüüga erinevatest otsingutüüpidest.
Lisatud on ka uus vaikimisi tabelistiil koos komplekti teiste tabelistiilidega peegeldades visuaalseid arenguid.
Kirjakooste funktsiooni on täiustatud ja nüüd on võimalik kasutada kas Writer’i dokumenti või ka XLSX faili andmete allikana.

Calc’is on loodud ODF 1.2’ga ühilduvad funktsioonid SEARCHB, FINDB ja REPLACEB tõstmaks ISO-standardile vastavuse tagamist. Samuti on nüüd võimalik lahtrivalikut või valitud gruppi kujundeid või pilte eksportida PNG või JPG vormingusse.

Impress’is on vaikimisi slaidisuurus 16:9 toetamaks levinud kuvasuhet monitoridel ja projektorites. Lisaks on sama kuvasuhtega lisatud ka 10 uut malli ja mitmed vanad mallid on uuendatud.

Lihtsus

Vana viki abitekst on asendatud uue veebipõhise abiinfo süsteemiga, mida saab kuvada ka nutiseadmetel. Lühidalt: LibreOffice’i abitekstid on uuendatud nii sisult kui vormilt koos teiste uuendustega seoses LibreOffice 6 valmimisega.

Kasutajasõnastik lubab nüüd automaatset kinnitamist või lisamist. See on üldine õigekirjakontrolli uuendus, mis kiirendab tööd Writer’iga. Selle asemel, et käsitsi hallata uue sõna eri vorme, Hunspell’i õigekirjakontroll võib automaatselt ära tunda uue sõna, põhinedes “Grammar by” mudelil.

Turvalisus

OpenPGP võtmeid saab nüüd kasutada ODF dokumentide allkirjastamiseks kõikides töölauaoperatsioonisüsteemides koos katselise OpenPGP krüpteerimise toega. Selle funktsiooni kasutamiseks tuleb paigaldada OpenPGP tarkvara vastavalt operatsioonisüsteemile.

Dokumentide klassifitseerimine on täiustatud, lubades erinevaid poliitikaid, mida nüüd eksporditakse ka OOXML failidesse. Writer’is on märkimine ja allkirjastamine toetatud tekstilõigu tasemel.

Koosvõime

OOXML koosvõimet on täiustatud erinevates osades: importida SmartArt ja importida/eksportida ActiveX, toetatud on ka vistutatud (virtuaalselt istutatud) teksti-, tabelarvutusdokumendid, eksportida vistutatud videosid PPTX vormingus failidest, eksportida ristviited ja MailMerge väljad DOCX vorminguga failidesse, täiustatud PPTX filter vältimaks vigaste failide loomist.

Uued filtrid: Writer’i dokumentide eksportimine ePub vormingusse ja QuarkXPress vormingus failide importimine. Lisaks on täiustatud EMF+ (Enhanced Metafile Format Plus) importimise filtrit nii nagu seda kasutatakse MS Office’i dokumentides. Mõned täiustused on lisatud ODF’i ekspordifiltrile, muutes teiste ODF’i programmide poolt visuaalsete elementide kuvamist lihtsamaks.

Võrgupõhine LibreOffice

Võrgupõhine LibreOffice (LibreOffice Online) on põhimõtteliselt serverteenus, mis peaks olema paigaldatud ja seadistatud pilvepõhise salvestusteenuse osana, kasutades SSL sertifikaati. Internetiteenuse pakkujad võivad kaaluda seda lisada oma äriteenuste hulka, mida ettevõtetele ja organisatsioonidele pakkuda.

Seoses LibreOffice 6.0’ga tutvustame uusi võimalusi, et ühtlustada töölaua ja võrgupõhise versiooni funktsionaalsust eriti seal kus kasutajad ootavad sarnast käitumist. Näiteks on lisatud “Salvesta kui” valik; Calc’i ridade arv on nüüd pool miljonit. Veel on lisatud “Otsi ja asenda” ning õigekirjakontroll Writer’ile, Calc’ile ja Impress’ile.

Uusima Võrgupõhise LibreOffice’i lähtekood on saadaval Docker’i tõmmisena https://hub.docker.com/r/libreoffice/online/
Kokkuvõttev info Võrgupõhise LibreOffice’i ajaloo kohta leiab https://nextcloud.documentfoundation.org/s/scDjtQPATAzpeyE

LibreOffice’i Vaataja Android’ile

Tulemas on ka LibreOffice’i Vaataja Android’ile, mis võimaldab luua uusi dokumente, pakub vahekaartidega tööriistariba koos vormindamise võimalustega ja lubab kasutajatel lisada pilte kaamerast või salvestatud failist kas siis kohalikus seadmes või pilves. Lisaks täiustatakse Calc’i kasutajaliidest veergude päistega, Impress aga pakub esitlusrežiimi. Valmimisaeg on kavandatud 2018.aasta esimesse kvartalisse.

Juurutamine ettevõttes

LibreOffice 6.0 on veel suhteliselt värske versioon ning sobib tehnoloogia entusiastidele, varajastele ja edasijõudnud kasutajatele.
Ettevõtetes juurutamiseks soovitab Dokumendi Sihtasutus küpsemat 5.4 versiooni.
Kõikide LibreOffice’i paigalduste osas pakuvad oma abi sertifitseeritud professionaalid aadressil http://www.libreoffice.org/get-help/professional-support/

Mitmed ettevõtted kes on Dokumendi Sihtasutuse Nõukojas (TDF Advisory Board, http://www.documentfoundation.org/governance/advisory-board/) pakuvad lisatuge läbi erinevate teenuste LibreOffice’i kasutuselevõtmisel ja koolitustel.

LibreOffice on kasutusel suurtes organisatsioonides igal kontinendil. Nimekiri tähelepanuväärsematest kasutuselevõtmistest leiab aadressilt https://wiki.documentfoundation.org/LibreOffice_Migrations

LibreOffice 6.0 saadavus

LibreOffice 6.0 on saadaval https://libreoffice.ee/laadi-alla/
Minimaalsed nõuded omanduslike operatsioonisüsteemide osas on MS Windows 7 SP1 ja Apple macOS 10.9.

Kõikidel on võimalus seda tänuväärset tööd LibreOffice’i arendamisel ja levitamisel toetada annetustega Dokumendi Sihtasutusele aadressil https://www.libreoffice.org/donate

LibreOffice 6.0 on loodud kasutades dokumentide teisendamise teeke Dokumendivabastuse Projektist aadressil https://www.documentliberation.org

Pressikomplekt

Pressikomplekt koos informatiivsete dokumentidega hübriid-PDF vormingus ja kõrgekvaliteediliste piltidega on saadaval aadressil https://nextcloud.documentfoundation.org/s/0hAzrnp6ecLJwbe

Hübriid-PDF on .pdf vormingus dokument, mis avatuna LibreOffice’is võimaldab seda redigeerida nagu tavalist OpenDocument’i tekstifaili (ODT).

Dokumendi Sihtasutuse ajaveebi postituse leiab aadressilt http://blog.documentfoundation.org/blog/2018/01/31/libreoffice-6/